SGK'ya gitmeyi gerektirmeyen işlemler?

Covit-19 salgınının ülkemizde yayılma gösterdiği şu dönemde sokağa çıkmanın kalabalıklara karışmanın çok riskli olduğu halde, çalışan ya da emeklilerin evde cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden yapabileceği pek çok işlem için halen kurumlara gittiğini görmekteyiz.

SGK'ya gitmeyi gerektirmeyen işlemler?
13 Nisan 2020 - 14:01
SGK DÜNYASI - Covit-19 salgınının ülkemizde yayılma gösterdiği şu dönemde sokağa çıkmanın kalabalıklara karışmanın çok riskli olduğu halde, çalışan ya da emeklilerin evde cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden yapabileceği pek çok işlem için halen kurumlara gittiğini görmekteyiz.

Bu işlemlerin başında; özellikle kapanan işyerlerinde çalışan sigortalılar, acaba işsizlik maaşı alabilecek miyim, çalışma gün sayım ne kadar ya da işten çıkarıldım mı haberim olmadan gibi soruların cevabını kuruma giderek arama yolunu seçmektedir. Bu çok büyük risk taşımaktadır. Oysa PTT'den alacakları e-devlet şifresi ile cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden çalışanlar tüm sigortalı çalışma bilgilerini görebilir. Gerektiğinde tüm kurumlarda kabul gören barkodlu çıktı alabilir. Yine aynı şekilde, işe giriş bildirgesi ya da işten çıkarıldı ise çıkış bildirgesini barkodlu bir şekilde e-devlet üzerinden alabilir.

EMEKLİLER...
Emekliler ve sokağa çıkması yasak olan bazı yaş gruplarında insanların, gerek promosyon gerek başka gerekçe ile maaş aldığı banka şubesini değiştirmek için kuruma müracaat etmekteler. Onun yerine e-devlet üzerinden yaşlılık aylık bilgisine ulaşabilirler ve kesintilerini sorgulayabilirler. İstiyorlarsa banka şubesini de e-devlet üzerinden değiştirebilirler. Ve hatta emeklilik zamanı gelmiş olanlar yaşlılık aylığı talebinde de e-devlet üzerinden başvurabilirler. Buna dul yetim aylığı talepleri de dahildir.

PROMOSYON...

Yine hastaneye gittiğinde promosyon alamayan kişilerin sorunu çözmek için kuruma gittikleri görülmektedir.
Bu kişiler hastaneye gitmeden yine e-devlet üzerinden spas müstehaklık sorgulaması yaparak muayene olup olamayacaklarını görüntüleyebilirler. Eğer bir sorun var ise yine e-devlet üzerinden sağlık yardım talep talebi oluşturabilirler.


E-DEVLET...
Tüm vatandaşlarımızı e-devlet şifresi almaya sonrasında ise e-devlet üzerinden SGK cep telefonu bilgisi güncellemeye davet ediyoruz. Bu şekilde kurumun yaptığı ödemelerden, işe giriş ya da işten çıkış ve benzeri işlemlerde tarafınıza SMS gönderilmektedir. Bu da önemli bir husus.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum