EYT'linin çıkmaz sokağı: İş yok, maaş yok, sağlık güvencesi yok

EYT'linin çıkmaz sokağı: İş yok, maaş yok, sağlık güvencesi yok
12 Nisan 2020 - 15:59

ANALİZ - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını ve hizmet yılını doldurmalarına karşın yaş şartından dolayı emekli olamayan yüzbinlerce işçiden oluşuyor. 

Yüksek işsizlik, EYT’lilerin iş bulmasını zorlaştırıyor. İstihdam verilerine yakından baktığımızda sorunun büyüklüğü bütün çıplaklığıyla ortaya çıkıyor.

Türkiye’deki işsiz kitle, genç ve eğitimli nüfustan oluşuyor. İşverenler de EYT’liler yerine, daha düşük maaşla çalışmaya hazır genç ve eğitimli kişileri tercih ediyor.

EYT’lilerin bir diğer sorunu, sağlık güvence kapsamı dışında tutulmaları. Bu kişiler, 6- 7 bin gün prim ödemelerine karşın hastaneye gittiğinde tedavi olamıyor, eczaneye gittiğinde ilacını alamıyor. Ancak Genel Sağlık Sigortası kapsamında cebinden para öderse sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

Emekli olamayan, iş bulmakta zorlanan ve sağlık şemsiyesinin dışında tutulan EYT’liler, işsizlik maaşından da yararlanamıyor. 

Sonuç itibariyle EYT sorununa bütüncül olarak baktığımızda, karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor: 7000 günün üzerinde prim ödeyip 25 yıl çalışan pek çok işçi, 50 yaş bandında işsiz kalınca büyük ekonomik zorlukla karşılaşıyor. Emekli olamayan, iş bulamayan ve işsizlik maaşı alamayan bu kişiler, ödediği onca prime karşın sağlık güvencesinden de yararlanamıyor.

Peki çözüm ne?

Öncelikle EYT’lilerin ‘yarım maaş’ formülü ile emeklilik yaşına kadar düşük maaşa bağlanması bir çözüm olabilir. Ancak bunun için öncelikle emeklilik sistemindeki çarpıklığın düzeltilerek emekli maaşlarının düşmesi engellenmeli.

İkinci çözüm ise EYT’lilere, emekli oluncaya kadar İşsizlik Fonu’ndan işsizlik maaşı ödenmesi olabilir. Bu yönde yapılacak bir düzenleme, Fon’un varlık amacına uygun düşecektir.

SGK Gündemi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum