GSS'den nasıl faydalanılır? ÖNEMİ DAHADA ARTTI!

GSS'den nasıl faydalanılır? ÖNEMİ DAHADA ARTTI!
12 Nisan 2020 - 15:49
GSS NEDİR?
Kısa adı GSS olan (Genel Sağlık Sigortası) İlk olarak, 5510 sayılı kanun ile hayatımıza girdi. 1 Ocak 2012 yılından itibaren de herkes için zorunlu hale getirildi. GSS en basit ifade ile, hastalandığımızda muayene ve tedavi masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması anlamı taşıyor. Bu primli bir sistem olup, geliri kanunda belirtilen limitin altında olanların Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor.

AİLEDE BİR KİŞİ GSS'Lİ İSE...

Ailede bir kişinin GSS'li olması halinde, eşi ve 18 yaş altı çocuklara otomatik olarak bu kişi üzerinden sağlık hizmeti sağlanır. Bakmakla yükümlü olunan çocuklar hiç bir koşul olmaksızın 18 yaşına kadar, lise ve dengi okul okuması halinde 20 yaşını geçmemek üzere, üniversite okuması halinde ise 25 yaşını geçmemek üzere anne babası üzerinden sağlık hizmeti alabilirler.

İSSİZLİK MAAŞI ALINIYORSA...
Kısa çalışma ödeneği alan ya da işsizlik maaşı alanların GSS primleri, İŞKUR tarafından ödenir. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar ya da işten çıkarıldığı halde işsizlik maaşına müstahak olmayanlar geriye doğru bir yıl içerisinde 90 gün sigortalılıkları olması halinde, 100 gün sosyal güvenlik kurumu kapsamındaki hastane muayene tedavi ve eczane hizmetlerinden yararlanabilirler aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğu kişiler de.


BAĞ-KUR'LU İSE...

Normal şartlarda Bağ-Kur'lu GSS prim ödeyenlerin 60 günden fazla prim borcu olması halinde, sağlık hizmeti kesintiye uğrarken Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği 31.12.2020 tarihine kadar borçları olsa dahi Bağ-Kur ve GSS borçları kamu hastanelerinde muayene hizmetinden yararlanabilmektedir. Ancak ilaçları eczaneden ücretli alabilirler.

ANNE BABA ÇOCUĞU ÜZERİNDEN SAĞLIK HİZMETİ ALABİLİR Mİ?
Geçimi genel sağlık sigortalısı üzerinden sağlanan anne ve baba yaptıracakları gelir testi sonucuna göre kişi başı geliri asgari ücretin net tutarından az ise ve de başka bir çocuğundan sağlık hizmeti almıyor ise GSS üzerinden sağlık hizmeti alabilir.
18 yaşını geçtiği halde okumayan çalışmayan ya da herhangi bir kimsenin bakımdayken bakmakla yükümlü olmayan kişiler zorunlu GSS kapsamına alınmaktadır.bu kişiler ikametleri nin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma vakfında yaptıracakları gelir testi sonucuna göre primli yada primsiz olarak sağlık hizmeti almaya hak kazanacaklardır
Gelir testi sonucu bu kişilerin aile içerisinde kişi başı geliri asgari ücretin brüt tutarının üçte birinin altında olması halinde GSS primleri devlet tarafından karşılanır. Eski adıyla yeşil kartlı olurlar ve özel hastaneler dışındaki kamu hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve tedavi hizmetlerinden yararlanırlar.
Aile içindeki kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinin üstünde olması halinde 88.29 lira GSS primi ödeyerek hem kamu hem de özel hastanelerde diğer sigortalılar gibi sağlık hizmeti almaya devam ederler. Kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerde bu hizmetten faydalanır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum