Bağ-Kur'lular da işsizlik maaşı alacak

Bağ-Kur'lular da işsizlik maaşı alacak
18 Nisan 2020 - 15:20

Esnaf - Bağ Kur’lular Ne Zaman İşsizlik Maaşı Alacak?

İşsizlik maaşı, mevzuatta hizmet akti ile çalışanlar olarak ifade edilen işçilerin için sözkonusu olan bir haktır. 

Çeşitli nedenlerle işini kaybeden memur veya esnaflar, işsizlik maaşından yararlanamıyor.     

Ancak kendi nam ve hesabına çalışan esnafların, diğer ile bir ifade ile Bağ Kur’luların işsizlik maaşı alabilmesi için 6824 sayılı Kanun ile Esnaf Ahilik Sandığı kurulmuştur. Esnaf Ahilik Sandığı 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kurulmuştur. Ancak yürürlük tarihi ilk olarak 01.01.2020’ye, geçtiğimiz günlerde ise 01.01.2021’e ertelenmiştir. 

Ahilik Sandığı, tıpkı İşsizlik Fonu gibi esnaflara işsizlik maaşı ödeme işlevi görecektir. 

Esnaf Ahilik Sandığı primi sigortalının prime esas günlük kazancından yüzde 2 oranında alınacaktır. Bunun haricinde esnaftan, yüzde 1 tutarında da devlet payı alınacaktır. Hesaplanacak günlük prim tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının iki katı üzerinden hesaplanan tutardan fazla olmayacaktır. Ödenen primlerin iadesi mümkün değildir.

Esnaf Ahilik Sandığından Yararlanma Koşulları Nelerdir?

Tıpkı işsizlik ödeneği gibi Esnaf Ahilik Sandığı da sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olan esnaflara verilecektir. Bunun haricinde son üç yıl içinde;

a) 600 gün faaliyet gösteren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180 gün,

b) 900 gün faaliyet gösteren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 240 gün,

c) 1080 gün faaliyet gösteren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 300 gün süre ile Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecektir.

Esnaf Ahilik Sandığı Ödeneği Ne Kadar?

Günlük Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancının %40’ı tutarındadır. Bu şekilde hesaplanan Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği miktarı, 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine göre belirlenen aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyecektir.

...Bağ Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı 2024’te...

Esnaflar da sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmaları ve son 3 yıl içerisinde;

600 gün faaliyet göstermeleri, Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olmaları koşulu ile 180 gün,

900 gün faaliyet göstermeleri, Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olmaları koşulu ile 240 gün,

1080 gün faaliyet göstermeleri, Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olmaları koşulu ile 300 gün, işsizlik maaşına benzer şekilde Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği alabilecektir. Fakat bu uygulamanın yürürlük tarihi 01.01.2021’ye ertelenmiştir. Dolayısıyla 1 Ocak 2021’den itibaren esnaflar da Ahilik Sandığına prim ödemeye başlayacak ve 3 yıl sonra işsizlik maaşı alabileceklerdir. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum