Aylık faturalar düzenli geliyor!

Aylık faturalar düzenli geliyor!
18 Nisan 2020 - 14:44
Çalışanlara aylık faturalar düzenli geliyor...

ANALİZ (SGK Dünyası) - 
Koronavirüs dünyada olduğu Türkiye ekonomisini de olumsuz etkiledi. Yüzbinlerce çalışan ya işini kayıp etti ya da ücretsiz izne ayrıldı. Aynı şekilde sanayi tesisleri, ticarethaneler, esnaf vb işine ara verdi. Virüs salgınının devam etmesi, ekonomileri giderek daha çok olumsuz etkiliyor. Hükumetler; vatandaşlarını, çalışma hayatı ve iş dünyasını ayakta tutmak ya da bu zor dönemi en az zararla atlatmak için koruyucu idari ve yasal düzenlemeler yapıyor ve uygulamaya koyuyor.

EN FAZLA ÇALIŞANLAR ETKİLENİYOR
Tabi, kriz durumlarda en fazla etkilenen kesimlerin başında çalışanlar yani, ücretliler geliyor. Çünkü işsiz kalması ya da işe ara verilmesi durumlarında, hemen düzenli gelirlerini kayıp ediyorlar. Koronavirüs döneminde de bu oldu. Yüzbinler, ya işsiz ya işine ara verdi. Tam bu noktada Hükumet, çalışanları bu zor dönemde azda olsa rahat bir nefes almaları için İşsizlik Sigortası, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Desteği gibi uygulamaları yürürlüğe koydu. Bunun için yasal düzenlemelerde yapılıp önceki gün Resmi Gazete de yayınlandı. 15 Mart tarihi itibariyle çalışanlara ödemeler yapılacak. Benzer teşvikler sanayici, ticaret erbabı ve esnaf kesimi içinde hazırlanıp uygulamaya kondu

FATURALAR AYLIK DÜZENLİ GELİYOR

Tabi, hem işçi ve hem de işveren zorda. Ancak, çalışanların tek gelirlerinin maaşları olduğu düşünülürse, bu zor dönemde içine düştükleri güç durum daha iyi anlaşılabilir. Hayat devam ediyor ve çalışanlara elektrik, su, doğal gaz, telefon faturaları aylık düzenli geliyor (Ki, bu konuda Tüketici Federasyonları'nın 'Faturalar 3 ay ertelensin' talepleri çok önemli). Yine; ev kiraları, mutfak harcamaları devam ediyor. Sonuç olarak çalışanların düzenli çalıştıkları ve düzenli maaş aldıkları dönemdeki giderleri büyük oranda aynen devam ediyor (Bankalar kredi ödemeleri, kredi kartı harcamaları vb 3 ay erteleme yapması, kısmende olsa bütçeye rahatlatıcı bir etki yaptı). Bu nedenle de, Koronavirüs salgını sona erene ve çalışanlar tekrar düzenli işlerine - maaşlarına kavuşana kadar geçecek zaman içerisinde daha çok desteğe ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Ve bu gerçek dikkate alınarak çalışanlara ek desteklerin sağlanması bir zorunluluk. Bu zor dönemde; çalışanları ayakta tutarak, salgın sonrası çalışma hayatına sağlıklı ulaştırmak çok önemli.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum