Yurtdışı Borçlanmanın Püf Noktaları!

Türk sosyal güvenlik sisteminde, borçlanma yöntemiyle gün kazanıp emekli olma önemli bir yer tutmaktadır. 

Yurtdışı Borçlanmanın Püf Noktaları!
20 Nisan 2020 - 09:10

Türk sosyal güvenlik sisteminde, borçlanma yöntemiyle gün kazanıp emekli olma önemli bir yer tutmaktadır. 

Askerlik, doğum ve yurtdışı başta olmak üzere çeşitli borçlanma imkanları söz konusudur.

Bu yazımızda yurt dışı borçlanmaya ilişkin bazı önemli hususları hatırlatacağız.  

Yurt dışı hizmet borçlanmasında brüt asgari ücret baz alınarak borçlanma imkanı sağlanmaktadır. Dolayısıyla asgari ücrette meydana gelen her artış, borçlanma tutarını yükseltecektir. 

Mevcut koşullarda her bir aylık borçlanma için, cari asgari ücretin yüzde 32'si kadar prim ödemek gereklidir. 2020 yılı brüt asgari ücretinin 2943 TL olduğunu dikkate aldığımızda bir aylık yurtdışı borçlanma için ödenmesi gereken rakam 941 TL’dir. 

Türkiye'de hiç sigortalı çalışması bulunmayan gurbetçilerin de borçlanma yaparak emekli olma hakkı vardır. Ancak bu kişiler, SSK değil de Bağ-Kur kapsamında borçlandırılırlar. Böylece daha yüksek pirim ödemeleri gerekeceğinden emekli olmak için ceplerinden çıkacak para artacaktır. 

Daha önce Türkiye’de SSK kapsamında sigortası olan gurbetçiler ise SSK'ya göre borçlanma yapıp hem daha az prim ödeyip hem de daha yüksek aylık alabilirler. 

Yurt dışı borçlanmasına ilişkin önemli bir değişiklik de 01.08.2019 tarihinden yürürlüğe giren Torba Yasa ile oldu.

Bu yasa değişikliği ile artık gurbetçilerin borçlanılacak hizmetinin Bağ-Kur kapsamında sayılması zorunlu oldu. Dolayısıyla yurt dışı borçlanma, eskisine göre cazibesini yitirdi diyebiliriz.

SGK Dünyası