Yapay Zeka – Koronavirüs ve Hayal Kırıklığı!

Yapay Zeka – Koronavirüs ve Hayal Kırıklığı!
19 Eylül 2020 - 19:27

Evet; dünya baştan sona en fakir ülkesiyle en zengin ülkesine kadar koronavirüs salgınıyla uğraşıyor. Salgının neden olduğu hasta sayısı (Hasta, ölüm, bulaş vb) 10 milyonları aştı. İlk vaka Çin’de Aralık 2020’de ortaya çıktı (Wuhan şehri). Hızla yayıldı ve bütün dünyayı etkisi altına altı, Yeni Koronavirüs (Covid). Dünya, ancak Mayıs – Haziran 2020 itibariyle rahat bir nefes almaya başladı (Yeni Normal Hayat). Ancak dünya yine rahat değil ve hatta çaresiz. Çünkü virüste 2. dalga ile boğuşuyor. Sonuç olarak dünya, virüse karşın 9 aydır çaresiz ve çözüm arayışında.

YAPAY ZEKA


Aslında dünya, Koronavirüs salgını öncesi ‘Yapay Zeka’ diye teknolojik bir gelişmenim sarhoşluğunu yaşıyordu. Yapay Zeka adeta, insanlık için yeni bir devrimdi. Milyonlarca işi – işlemi çok kısa sürelerde yapıyor – yönetiyor, hayatın her alanını yeniden tanımlıyor, iş süreçlerinde hata payını en aza indiriyor ve hatta sıfırlıyor. Yapay Zeka; düşünüyor, çözüyor, üretiyor, alıyor -götürüyor vb. Artık, yeni bir hayat ve yeni bir dünyaya geçiş başlıyordu, Yapay Zeka ile.

YAPAY ZEKKA FİYASKO


Ama, öyle olmadı. Dünya tam Yapay Zeka ile yeni bir hayata başlamanın sarhoşluğunu yaşarken tam aksi ‘Çin’de ortaya çıkan virüsün’ şokunu yaşadı. O kadar ki, virüsün çok kısa sürede bütün dünyaya yayılması ve etkisi altına alması dünyayı, şoku daha da büyüttü. Ve bu zor dönemde, Yapay Zeka ortalarda hiç görülmedi. Çok net yazılabilir ki, Yapay Zeka bugünkü görüntüsü ile SAĞLIK açısından tam bir fiyasko oldu veya bu görüntüyü verdi. Dünyayı baştan sona etkileyen, hasta eden ve aynı anda hasta eden – çaresiz bırakan bir virüse (COVID-19) karşı, Yapay Zeka bir çözüm üretemedi. Bırakın çözüm üretmeyi, Yapay Zeka tabiri caiz ise ortalarda hiç gözükmedi. Çok çok kısa sürelerde sorunları görüp çözen, çözüm sürelerini hızlandıran Yapay Zeka, ne hikmetse dünyanın boğuştuğu ve 9 aydır dünyayı çaresiz bırakan bir virüse karşı ‘Bir adım atamadı’, dünyayı şoke eden bu sağlık sorununun çözümü için işleri kolaylaştıramadı. İnsanlığı, virüsten kurtarmak, virüsün zararından kurtarmak, aşıyı geliştirmek gibi bir çözümü ortaya koyamadı – çözüm sürecinde olamadı, Yapay Zeka. Ve maalesef Yapay Zeka, insanlığın kendisine en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde ‘Ortalarda’ hiç görünmedi. İnsanlığa yardımcı olmadı ve çözüm üretmedi.


YAPAZ ZEKA: SERMAYE İÇİN VAR


Evet, son gelişmeler gösterdiği Yapay Zeka denen teknoloji ya da gerçeklik, bugün için veya bugünkü görüntüsü ile sadece sermayenin ‘Basitçe kapitalin’ iş süreçlerini kolaylaştıran, sorunlarını ortadan kaldıran, maliyetlerini düşüren bir gerçeklik olarak ortaya çıktı ve varoldu. Ve hatta Yapay Zeka’ya bu görüntüsü ile çalışanı – emekçiyi işsiz bırakmak için geliştirilen bir teknolojik yenilikte denebilir. Ve bu görüntü hiç iyi olmadı insanlık için. Çünkü, ortalık durulunca ve dünya normale dönünce bir çok konuyu yeniden konuşacak ve bu konuların başında da Yapay Zeka gelecektir.


Çünkü, Yapay Zeka insanlığın en zor zamanında hiç bir işine yaramadı (ANALİZ – TÜKETİCİ TV)
(Alıntı: https://tuketicitv.com/yapay-zeka-koronavirus-ve-hayal-kirikligi/)


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum