Toplam rakamı biliyor musunuz?

Toplam rakamı biliyor musunuz?
20 Eylül 2020 - 10:18

Türkiye bugüne kadar Yeni Koronavirüs için toplam 9.173.694 yaptı...

AYRINTILAR!
Ülke ve dünya olarak zor günler yaşanıyor. Çin’de ortaya çıkmasına rağmen çok kısa sürede bütün dünyayı saran Yeni Koronavirüs, ikinci salgın dönemiyle tekrar gündemde. Ve bu zor dönemde okullar açılıyor – eğitim başlıyor. Gerçi, okulların tamamı açılmıyor: 1 ve 8. sınıflar ders baiı yapacak Türkiye’de (21 Eylül 2020).

AŞI GELİYOR AMA…
Dünya; koronavirüse tabiri caiz ise resmen yenik düştü. 9 aydır (Aralık 2019 tarihinden bu yana), aşı bulamadı – tedavi geliştiremedi. Şu an için hem aşı ve hem tedavinin tek yolu ‘Virüsten korunmak’. Yani, virüse bulaşmamak ya da virüsün bulaşmasını önlemek. Bununda tek yolu bugün için ‘Maske takmak (Her 2 taraf karşılıklı maske takar ise virüsün bulaşma riski yüzde 1’lere kadar düşebiliyor). Mutlaka karşıdaki ile araya en az 1,5 – 2 metre (m) mesafe koymak. Ve tabi hijyen. Mutlaka ve mutlaka, ev, iş ve dışarda temaz durumlarında eller (Ve tabi mümkünsü yüzler) 20 saniye sabunlu su ile yıkanmalı. Bugün için ve yakın gelecek için virüs salgınına karşı yapılabilecekler ve tek korunma yönremleri bunlar.


ÖĞRENCİLER – VELİLER…
Evet öğrenciler, veliler, okul hayatı – eğitim biraz daha canlanıyor. Biraz daha çok bugünlerde olunacak – olacağız. Ve de kısa süre sonra kış mevsimi ile biraz daha fazla kapalı alanlarda olacağız. Bu da demektir ki, virüse bulaş riski biraz daha artıyor ve hatta ciddi oranda arıyor, risk. Yapılması gerekenler yukarıda yer alıyor. Kendimiz, karşıdakiler ve toplum sağlığımız için mutlaka ve mutlaka 3 kurala uyalım.

TOPLAM VAKA SAYISINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Öte yandan bu güne kadar (Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart ile 19 Eylül arası) toplam test, vaka, vefat, hasta, iyileşen hasra sayıları için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz (Kaynak: covid19.saglik.gov.tr web sitesi)


TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM (11 Mart – 19 Eylül 2020)
Toplam test sayısı…………..…..: 9.173.694
Toplam hasta sayısı……..……..: 301.348
Toplam vefat sayısı……………..: 7.445
Ağır Hasta…………………….....: 1.432
Toplam iyileşen hasta………..…: 266.117
Hastalarda Zatürre Oranı…...…: %7.0


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.