Soğuklar geliyor: Çalışanlar bütçeye yakıt parası...

Soğuklar geliyor: Çalışanlar bütçeye yakıt parası...
02 Ekim 2020 - 13:09
Evet yaz aylarını geride bıraktık. Sonbahar ve kış dönemindeyiz. Havalar 'özellikle akşamları' serinlemeye başladı. Ve Kasım ayı itibariyle de soğuklar başlayacak. Kasım ayının en önemli konusu, ısınma giderleri olacak. Doğalgaz (Kombi, merkezi ısıtma), kömür, odun veya diğerleri. Evet çalışanlar, hepsi dahil Kasım ayı itibariyle, ısınma giderleride bütçenin bir parçası olacak.Bütçelere 'yakıt parası' gierecek.

YAKIT GİDERLERİ
Evet Çalışanlar, bölge ve illere göre ve yakıt türüne göre değişmekle birlikte, aylık ısınma gideri olarak taban 300 -400 TL civarı deyip (Soğuk illerde bu rakam 1.000 TL'ye de çıkabilir) olmak üzere aylık bütçe yakıt parası eklemek gerekiyor. Çünkü, yakıt giderleri kışın kısılamayacak bir harcama kalemi. Ve tabi, bu zor dönemde bir de 'pandemi' var. Şu an için vaka sayısı düşüyor. Bu düşüş devam eder ve kontrollü bir pandemi dönemiyle kışa girilirse, sorun olmayacak; hem sağlık açısından hem de maddi açıdan (İşe devam olacağı için).


PANDEMİ ARTARSA
Ancak, pandemide rehavete kapılır ve de vaka sayısı artarsa, çalışanlar için ve de işverenler için zor bir dönem söz konusu olacak. Bu nedenle pandemi ile mücadele de gerek bireysel ve gerek kurumsal (Kamu -özel) mücadele büyük önem arzediyor. Pandeminin bugün için tek ilacı veya aşısı olan veya tedavisi olan 'Maske - Mesafe - Temizlik' kurallarına azami uymak gerekiyor. Bu konuda sağlanacak her başarı ve vaka sayısındaki düşüş, çalışanların işe devam oranını artıracaktır. Aynı şekilde de; işverenlerin üretime devam ve de ticarethanelerin, ticarete devam ihtimalini artıracaktır. 

PEKİ HANGİ YAKIT DAHA UCUZ?
Evet çalışanlar, kış geliyor ve bütçelere aylık yakıt parası eklenecek (En az 5-6 ay süreyle). Peki, kışın yakmak için hangi yakıt daha ucuz? İGDAŞ'ın (İstanbul Gaz Dağıtım San. ve Tic. AŞ) hesaplamasına göre, en ucuz yakıt sıralaması şöyle: 1. sırada Doğalgaz, 2.Linyit (İthal) ve 3. sırada Fueal Oil 4 (Kalorifer yakıtı). İGDAŞ'ın hesaplaması, 1 Ekim 2020 itibariyledir. İGDAŞ'ın yeni hazırladığı 'En Ucuz Yakıt Sıralaması' için aşağıdaki tabloya bakınız.


EN UCUZ YAKIT SIRALAMASIKaynak: İGDAŞ, 1 Ekim 2020.

YORUM HABER -SGK DÜNYASI
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum