SGK Başkanı V. İsmail Yılmaz Sosyal Güvenlik Haftası Mesajı yayınladı!

SGK Başkanı V. İsmail Yılmaz Sosyal Güvenlik Haftası Mesajı yayınladı!
11 Mayıs 2020 - 12:18

Sosyal güvenlik, gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal risklere karşı “insan hakkı” ve esas itibariyle de “devlet görevi” olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması suretiyle kişilerin güvence altına alınmasıdır.

Dünya sosyal güvenlik tarihinin en önemli ve en büyük reformlarından biri olan “Sosyal Güvenlik Reformu” ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirilmiştir. Bu suretle; üç ayrı Kurumla sunulan ve sigortalıların çalıştıkları statüler itibariyle ayrı emeklilik ve sağlık sistemlerine tabi olduğu, bazı kesimlerin sağlık sigortasından hiç yararlanamadığı bir sosyal güvenlik sisteminden, tek çatı altında birleşen ve ülkemizde yaşayan tüm insanların genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bir sisteme geçilmiştir. İllerde hatta en uzak ilçelerde dahi yerinde hizmet verilen, uluslararası düzeyde örnek bir veri merkezine sahip, 140’dan fazla e-devlet uygulaması kullanılarak emeklilik talebinden prim yatırmaya birçok hizmete anında ve kolaylıkla ulaşılabilen bir yapıya dönüşmenin gururunu yaşıyoruz.

Kurum olarak önceliğimiz; sunduğumuz hizmetlerin kaliteli, ihtiyaca yönelik, kolay ve zamanında ulaşılabilir olmasıdır. Sigortalı, işveren, emekli ve hak sahiplerinin Kurum ünitelerine gelmeden taleplerini iletebilmeleri amacıyla bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde faydalandık, çoğu işlemimizi elektronik ortama taşıdık. E-reçete, e-rapor gibi uygulamalarla sağlık; e-tescil, kolay işverenlik, e-bildirim gibi uygulamalarla sigortalılık; emeklilik, borçlanma başvurularının e-devlet üzerinden alınması gibi yeniliklerle emeklilik iş ve işlemlerimizi bürokrasiden arındırıp, çağın gereklerine uygun hale getirerek hizmetlerimizin etkinliğini artırdık.

2002 yılından bu yana uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu, sosyal güvenlik sistemimiz yıldan yıla gelişme kaydetmiş, hizmet verdiğimiz ve sorumluluğunu taşıdığımız kesim her geçen gün artmıştır. 2002 yılında 12 milyon olan aktif sigortalı sayısı 2020 Şubat ayı itibariyle %83’lük artışla yaklaşık 21,9 Milyon kişiye, 2002 yılında 6,5 milyon olan gelir veya aylık ödenen kişi sayısı 2020 Şubat ayı itibarıyla %100’lük bir artışla yaklaşık 13 milyon kişiye ulaşmıştır.

Bu süreçte kayıt dışı istihdam ile mücadelede de büyük kazanımlar elde edilmiştir. TÜİK istatistiklerine göre 2002 yılında kayıt dışı istihdam oranı %52 seviyesinde iken bu oran %30’a kadar gerilemiş olup, kayıt dışı ile mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir.

Yenilenen binaları ile 81 Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz ve 583 Sosyal Güvenlik Merkezimiz, yerinden hizmet anlayışının gereği olarak vatandaşlarımızın her türlü taleplerini karşılamakta, sorunlarını yerinde çözmekte ve ihtiyaçlarına anında cevap vermektedir.

Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerinde en yüksek artış Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşmektedir. Memnuniyet sıralamasında tüm kamu kurumları arasında Kurumumuzun sürekli üst sıralarda yer alması hiç kuşku yok ki tüm personelimizin özverili çalışmalarının bir sonucudur. Sosyal güvenlik sisteminin çağın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmalarımız gelecek dönemlerde de hız kesmeden devam edecektir.

Genel Sağlık Sigortası, yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinin başında gelmektedir. Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren COVID-19 salgını sürecinde Dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve Devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz Dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Bu süreçte, temel hak ve hürriyetlerden olan sosyal güvenlik hakkının kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulması daha da önem kazanmıştır.

Sosyal güvenlik reformu kapsamında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası sayesinde ülke nüfusunun tamamı devlet güvencesi ile sağlık sigortası kapsamına alınmış ve sağlıktan faydalanma imkânına kavuşmuştur. Hâlihazırda Kurumumuzca geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 8.976’ya ulaşmıştır. Genel sağlık sigortasının kapsamı ve geri ödemesi yapılan ilaç yelpazesinin genişliği özellikle pandemi döneminde, bu alanda yapılan yatırımın yerindeliğini teyit etmektedir.

Sosyal güvenlik sistemindeki bu dönüşümün mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, görev yapan tüm Bakanlarımıza, Kurum yöneticilerimize ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyor, hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bu vesileyle, başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftası kutlu olsun.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu günler dileğiyle…

SGK Dünyası


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum