Şaka gibi ama gerçek!

Şaka gibi ama gerçek!
24 Eylül 2020 - 10:07

Evet Çalışma Hayatı, gerçekten bu 'Şaka gibi, ama gerçek bir olay'. Şaka değil ve gerçek olan ne mi? 'Maske Takmamak'. Evet maske takmamak. Televizyon muhabiri evinden çıkan vatandaşa (Maske takmıyor) soruyor, 'Mahallenizde koronavirüs salgını var, neden maske takmıyorsunuz' diye. Vatandaşın cevabı 'Aaaa, öylemi - bilmiyordum' evet, bu şaka değil gerçek bir olay ve yeni (Dünkü haber). Mahallede salgın var, ama haberi olmadığı için vatandaş maske takmadan sokağa çıkıyormuş.

MASKE ZORUNLU: PARA VE HAPİS CEZASI VAR
Malum, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını artıyor. Ankara ve İstanbul bu konuda iyi olmayan illerin başında geliyor. İstanbullu vatandaş, 'Mahallesinde korona yaygın. Onu bilmiyor ve maske takmıyor'. Oysa, maske takılması, 'Türkiye'de evler hariç bütün her yerde ve herkese zorunlu' yağıldı. İçişleri Bakanlığı bununla ilgili genelge yayınladı. Yazılı, görsel, işitsel basın günlerce bu konuyu haberleştirdi. Maske takmazsan cezası 900 lira ve de salgınlarda kurallara uymayan ve salgının yayılmasına neden olanlara kanunda 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezsaı var. Bunu da Adalet Bakanlığı'da sosyal medya üzerinden duyurdu. Böyle bir ortamda hala; 'aaa, bilmiyordum ya da maske takmamak için bahane üretmek', sorumsuzluğun yanında izahı mümkün olmayan bir durum.

SORUMSUZLUK - VURDUM DUYMAZLIK OLMAMALI
Bugün için dünya sağlık otoritesi olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs karşın tek etkili ve korunma yönteminin maske olduğunu sık sık açıklıyor. Ayrıca, kişiler arası asgari 1,5 metre mesafenin olması ve hijyen. Durum bu iken ve ilk salgında Türkiye'de ekonomik ve sosyal hayatın durduğu görüldüğü ve yaşandığı halde, hiç bir şey yok muş gibi 'AAA, DUYMADIM, ÖYLEMİ' gibi basit ve sorumsuzluk sergileyen davranışlar maalesef koronavirüste sonbahar ve kış ayları için ikinci dalga riskini artırıyor. Salgından korunmak ve en önemlisi ikinci dalgayı yaşamamak için tek çözüm, Maske - Mesafe - Hijyen. Evet, tek çözüm ve korunma yöntemi bu, Koronavirüse karşı. 

YENİ HASTA SAYISI ARTIYOR
Öta yandan Sağlık Bakanlığı'nın 23.09.2020 tarihli verilerine göre koronavirüs salgınında günlük yeni hasta sayısı 1.767 oldu. Bu rakam gömteriyor ki, kovid için risk artarak devam ediyor. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.