Roche 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

 Roche 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı
05 Şubat 2021 - 20:17

SGK Dünyası - Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden ve kişiye özel tanı ve tedavinin de öncü firmalarından Roche, İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen ve dijital olarak gerçekleştirilen konferansta 2020 yılının finansal sonuçlarını açıkladı. 

Geçtiğimiz yıllardaki finansal başarısını

2020 yılı performansına da taşıyan şirketin %1 oranında artan grup satışları 58.3 milyar İsviçre Frangı seviyesinde oldu. İlaç Bölümü’nün satışları beklenenden daha güçlü biyobenzer rekabeti ve COVID-19 salgını nedeniyle %2’lik bir gerilemeyle 44.5 milyar İsviçre Frangı olarak kaydedildi. Diagnostik Bölümü’nün satışları ise %14 oranında yükselerek,13.7 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti. Diagnostik Bölümü’ndeki bu büyümede Roche’un yeni COVID-19 test portföyü etkili oldu. 

Şirket 2020 yılında 19 yeni molekülün Faz III deneme ve onay çalışmalarıyla bir rekora imza atarken, Ar-Ge alanına yaptığı yatırımları %8 artırdı. Şirket Ar-GE’ye 12.2 milyar İsviçre Frangı yatırım yaptı. 

Yenilenen portföyümüz ile büyümeye devam edeceğiz

Grubun 2020 yılında elde ettiği sonuçları yorumlayan Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “Roche, COVID-19 salgınıyla mücadelede önemli katkılar yapmaya devam ediyor. COVID-19’un gündeme gelmesiyle harekete geçerek rekor sürede kapsamlı bir tanı çözümleri portföyü geliştirdik. Aynı zamanda etkili COVID-19 ilaçları geliştirmek ve üretmek için yeni ortaklıklar da kurduk. Kanser, multipl skleroz (MS), hemofili ve spinal musküler atrofi gibi ciddi rahatsızlıklarla yaşayan insanlara fayda sağlayan yeni tedavilerimize yüksek bir talep bulunuyor. Yenilenen portföyümüze ve ürün yelpazemizi geliştirmede kaydedilen önemli ilerlemeye dayanarak, Roche’un gelecekteki büyümesi için güçlü bir konuma sahip olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Roche, COVID-19 ile mücadelede ön safhalarda yer almaya devam edecek

Roche, COVID-19 ile mücadelede çok kritik bir yere sahip olan tanı çözümleri konusunda hızla harekete geçerek pandemi sürecinde, laboratuvarda ve hasta başında kullanıma yönelik 15 farklı çözümü hastaların erişimine sundu. 

Roche, sunduğu tanı çözümlerinin yanı sıra, tedavi geliştirmek için de üretim kapasitesini benzeri görülmemiş bir hızda arttırdı. Mevcut tedarik zinciri kapasitesini daha da genişletmek için 800 milyon İsviçre Frangı’nı geçen fonlar taahhüt etti. 

COVID-19’u hem tedavi edebilen hem de önleyebilen moleküller geliştirmek, üretmek ve/veya dağıtmak için Regeneron, Gilead, Atea ve Moderna ile bir dizi yeni ortaklık geliştirdi. 

Roche 2020’de de ürün portföyünü yeni tedavilerle zenginleştirdi

Beklenmeyen pandemi koşullarına rağmen, Roche’un yeni tedavi seçenekleri geliştirme taahhüdü 2020 yılında da değişmedi. Olumlu araştırma sonuçları ve onayları, Roche’un gelecekteki büyümesinin temelini oluşturuyor. Nitekim Roche, yenilikçi yaklaşımı sayesinde 2020 yılında 9 yeni molekülünü  klinik geliştirme fazına geçirdi.  2020'nin sonuna bakıldığında, Roche'un klinik geliştirme aşamalarının ileri safhasında 19 yeni moleküler varlığı ve piyasaya sunduğu dört yeni tedavisi bulunuyor. 

2021 yılı öngörüleri 

Biyobenzerlerin devam eden güçlü etkisine rağmen 2021’de sabit kur cinsinden düşük ila orta tek haneli satış artışı bekleyen Roche, hisse başına kazancını da sabit kur cinsinden satışlara paralel olarak artırmayı hedefliyor. Şirket bu yıl ayrıca İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi öngörüyor.