Parke uygulama tekniklerinde doğru bilinen yanlışlar neler?

Parke uygulama tekniklerinde doğru bilinen yanlışlar neler?
02 Şubat 2021 - 13:18

SGK Dünyası - Zeminler bir mekanın atmosferini belirlemede önemli bir rol oynuyor. Hem modern hem de geleneksel alanlarda görsel zenginlik ve sağlamlık hissi yaratmak için kullanılan parkeler, dekorasyonda bütünlük yaratmanın ilkelerinden biri olarak kabul görüyor. Son yıllarda türlerinin yanı sıra farklı uygulama teknikleriyle de öne çıkan parke çözümleri; Balıksırtı, Macar Kesim ve Ladder döşeme tarzlarıyla farklı kombinasyonlara kapı açıyor. Türkiye zemin çözümleri sektörünün önemli temsilcilerinden DesignFloor’un tasarım ekibi, parke uygulama tekniklerinin bilinmeyenleri hakkında ipuçları vererek dekorasyon önerilerini açıkladı.

Balıksırtı ile klasik ama bir çağdaş bir doku

Parke uygulama teknikleri arasında en dikkat çekeni kuşkusuz eski klasiğe yeni yaklaşımlar getiren balıksırtı döşemeler. Parke plakalarının kenarlarının çapraz biçimde bir araya getirilmesi ile oluşarak özel bir zemin kaplama tarzı yaratan Balıksırtı uygulamalar, ölçü olarak standart parkelerden daha küçük, eski evlerde görmeye alıştığımız balıksırtı desenli döşemelerden daha büyük ölçüde tasarlanarak özgün bir tarzı yaşam alanlarına entegre ediyor. Uygulandığı her mekanda olağanüstü bir etki yaratan, karakteristik görünümüyle zamansızlık çağrışımı yapan bu tarzla ister minimalist ister retro ister İskandinav tasarım estetiğiniz ne olursa olsun klasik ama çağdaş bir estetik değer üretebilirsiniz.

Macar Kesim ile mekansal dinamizm

Balıksırtına benzeyen ve kimi zaman bu uygulamayla karıştırılan bir başka döşeme tarzı da Macar Kesim olarak adlandırılıyor. Mükemmel dikdörtgenler halinde kesilen ve zikzak biçimde zemine yerleştirilen Macar Kesim’de tüm parke blokları aynı boyutta olup kademeli bir desene rağmen çok şık ve homojen bir görünüm yaratılıyor. Balıksırtının iç içe geçmiş görüntüsü yerine birleşim noktalarında düz ve doğrusal bir hat oluşturan Macar Kesim’in bu yapısı, daha keskin geometrili ve modern üsluba işaret eden bir tarz oluşturuyor. Zeminin fazlaca ekspoze edildiği yüksek metrajlı mekanlarda kendiliğinden tarz yaratan bu tip uygulamaları tercih ederek standart döşeme ile oluşabilecek tekdüze görünümün yerine dinamik bir görsellik elde edebilirsiniz.

Ladder ile aykırı ve sıra dışı bir mekan kurgusu

Çok sık rastlanmasa da bir diğer döşeme türü olan Ladder uygulama tekniğinde parkeler bindirme payı bırakılmaksızın aynı hizada yerleştiriliyor. Aynı hizada birbiri ardına döşenen parkelerin iki kenarına bu sıraya dik şekilde konumlanan ve bu alanı sınırlandıran parkeler oturtuluyor. Ortaya çıkan görüntü bir basamak algısı yarattığı için bu döşeme tarzı Ladder olarak adlandırılıyor. Geometrik anlamda çeşitlilik göstermeyen kare ve dikdörtgen mekanlarda özgün bir zemin tasarımı elde etmek için Ladder uygulama tekniği öneriliyor. Bu döşeme tarzının aykırı ve sıra dışı görüntüsünü, modern ve minimalist mobilya tercihleri ile kombinleyebilirsiniz.