Maske takılırsa virüs bulaşma riski yüzde 1,5...

Maske takılırsa virüs bulaşma riski yüzde 1,5...
16 Mayıs 2020 - 18:31

Maske takılırsa virüs bulaşma riski yüzde 1,5’a düşüyor

ANALİZ – SGK DÜNYASI

Koronavirüs salgını (COVID-19) ile mücadele devam ediyor. Salgın kontrol altına alınsa da Sağlık Bakanlığı sürekli ‘Riskin devam ettiği ve tedbirlerin uygulanması’ hatırlatması yapıyor. Tedbirler ne?. Tedbirler şunlar: Maske takılması, temastan kaçınmak ve mesafeye uymak’. Bunlar, salgının yayılmasını önleyici en önemli tedbirler veya önlemler. Çünkü, salgını durduracak ya da önleyecek bir aşı – ilaç henüz bulunmadı. Tahminlere göre ilacın en yakın bulunma veya kullanıma sunulma tarihi, yıl sonunu bulacak.

MASKE TAKILIRSA BULAŞMA RİSKİ YÜZDE 1,5’A DÜŞÜYOR!

Hemen hemen bütün yetkili kurumların yaptığı açıklama, COVID-19 salgınından bugün için en etkin korunmanın en etkili yöntemi ‘MASKE’ takmak. Tam bu noktada Kadıköy Medicana Hastahanesi Kardiyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bengi Başar, ‘Maskenin’ önemini anlatan önemli bir bilgi paylaşımı yaptı. Prof. Başar’ın paylaşımına göre iki tarafında maske takması halinde COVID-19’un bulaşma riski yüzde 1,5’a düşüyor. Prof Başar, paylaşımında olayı özetleyen önemli bir görsel paylaşımı da yaptı. İşte o paylaşım.

HAVALAR ISINIYOR: DİKKAT

Öte yandan, yaz aylarını yaşamaya başlıyoruz. Hava sıcaklıkları hızla artıyor. Yine uzmanların açıklamalarına göre, sıcak havalarda koronavirüsün bulaş riski azalıyor. Ancak, bu durum da rehavete insanları itmemeli. Çünkü, yaz aylarında da salgının bulaşma ve artma riski devam edecek. Bu nedenle de; maske kullanmaya, mesafeye (Asgari 1,5 metre) ve temastan kaçınmaya azami dikkat edilmeli. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Zor olacak ama, mutlaka Bayramlaşmalarda, bu kurallara uyulmalı. Aksi halde başa dönülmüş olur ki, bu hiçte istenilen bir durum olmasa gerek. Olayın sağlık yanında birde ekonomik boyutu var ki, salgın devam ettikçe ekonomi duruyor. Yavaşladıkça ekonomide çarklar yerine oturmaya başlıyor. Sağlık gibi önemli, ekonomik hayatın devamı içinde Yeni Koronavirüs salgınının bir an önce sonra ermesi gerekiyor. Bu da kişi ve kurumları ortak sahiplenmesi ve mücadelesi ile başarılacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum