Koronavirüs: 'Restoran -kafe - kıraathane - esnaf lokantaları - yemekhaneler - davetler - aile içi ziyafetlerde...'

Koronavirüs: 'Restoran -kafe - kıraathane - esnaf lokantaları - yemekhaneler - davetler - aile içi ziyafetlerde...'
28 Eylül 2020 - 15:09
Koronavirüs bulaş ve yayılım tehlikesi devam ediyor. Bugün için tek çözüm; maske, mesafe ve temizlik. Ancak, hayatta devam ediyor. Ve yaz - sıcak havalar dönemindeyiz. İster istemez insan dışarı çıkmak, dostlarla birlikte olmak ve yemek - içmek istiyor.

Tam bu noktada Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, gerek evlerde ve gerekse dışarda (Restoran -kafe - kıraathane - esnaf lokantaları - yemekhaneler - davetler - aile içi ziyafetler...) yeme - içme konusunda çok önemli bilgi paylaşımı yaptı. Prof. Dr. Özlü'nün paylaşımlarını önemine binaen aynen yayınlıyoruz. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Çok Riskli...


1-'Aynı evde birlikte yaşadığınız hane halkınız dışındaki kişilerle birlikte yeme içme çok riskli. Çünkü yemek yerken, çay - kahve içerken maske takamazsınız. Virüs bu sırada bulaşıyor.'.


2-'Restoran, kafe, kıraathane, esnaf lokantaları, kurum ve işletmelerin yemekhanelerinde ve ev davetlerinde, aile içi ziyafetlerde maske devre dışı kaldığından, yeme içme sırasında virüsten korunmak için mesafenin korunması çok daha önemli hale geliyor.'.

3-'Aynı masada, sofrada yemek yenildiğinde, eğer virüsü yayan bir kişi varsa, bulaşma kaçınılmaz. Dostlarımızla, sevdiklerimizle, yakınlarımızla birlikte eskisi gibi yeme içme güvenli değil.'


4-'Herkes kendi tabağını alıp, ayrı bir odada tek başına veya en azından 2 metre mesafeyi koruyacak şekilde ayrı oturarak yenilip içilmeli. Örneğin iki aile bir restorana gidilirse, iki ayrı masada servis alınmalı.'.


5-'Restoran, kafe, yemekhane gibi topluca yenilip içilen yerlerde, masalar arasında yeterli mesafe bırakılması; mekanın sürekli dış ortam havasıyla sirküle edecek şekilde havalandırılması ve aynı anda içeride çok sayıda insan olmaması çok önemli.'.

6-'Giriş çıkış sırasında masa aralarından geçen müşterilerin, yemek almakta olan masalardaki maskesiz kişilere bulaştırmamaları için, maskelerinin takılı olması lazım.'.

7-'Gerek mutfakta yemeği hazırlayanların ve gerekse servisi yapanların damlacıklarını müşterilere bulaştırmamaları açısından maske takmaları çok önemli ve vazgeçilmez.'.

8-'Masa, sandalye gibi yüzeylerin ve ortak kullanılan diğer eşyaların her kullanım sonrasında uygun şekilde silinip temizlenmesi gerekiyor. Bardak, kaşık, çatal, bıçak gibi eşyaların tek kullanımlık olanları tercih edilmeli ve/veya kapalı olarak masaya getirilmeli.'.


Prof. Dr. Tevfik Özlü

SGK Dünyası

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum