İşte çalışanların en çok sorgulama yaptığı konular!

Son yıllarda çalışma hayatında hareketli günler yaşanıyor. Yeni işe girişler, işten çıkışlar ve zaman zaman işe ara vermek kaynaklı 'İşsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği, kıdem tazminatı' vb en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

İşte çalışanların en çok sorgulama yaptığı konular!
11 Mayıs 2020 - 08:30
- İşte çalışanların en çok sorgulama yaptığı konular!

Son yıllarda çalışma hayatında hareketli günler yaşanıyor. Yeni işe girişler, işten çıkışlar ve zaman zaman işe ara vermek kaynaklı 'İşsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği, kıdem tazminatı' vb en çok konuşulanlar arasında yer alıyor. Tabi çalışanlar için en çok merak edilen diğer konuların başında ise, 'Sigortam ödeniyor mu, ne kadar sigortalı hizmet günüm var, ne zaman emekli olurum, ne kadar maaş alırım? konuları geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bütün bu soruları içeren bir çalışma yaptı. İşte geçen yıl SGK sisteminde 2019 yılında en çok arama yapılan  (e-devlet üzerinden) konu başlıkları... 

İŞTE SGK'LILARIN EN ÇOK ARAMA YAPTIĞI KONULAR!
 
- 4A Hizmet Dökümü
- SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

- 4A/4B İşgörmezlik Ödemesi
- 4A Emekli Aylık Bilgisi

- 4A Emekli Ödeme Bilgileri
- 4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama
- SPAS Müstahlık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)
- Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama
- Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?
- 4C Emekli Aylık Bilgisi
- 4B Borç Durumu
- 4B Hizmet Bilgisi
 
Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK).
 
ÇALIŞANLAR DİKKAT 
Öte yandan, Koronavirüs salgınının yavaşlamaya başlamasıyla Türkiye'de iş hayatı yavaşta olsa hareketlenmeye başladı. AVM'ler Alışveriş Merkezleri) 11 Mayıs Pazartesi itibariyle sınırlı olarak açılıyor. Pazarlarda satılan ürün çeşitleri artırılıyor. Berberler gibi bazı iş yerleri açılıyor. Hareketlenen çalışma hayatı içinde mutlaka 'Elle temastan kaçınmak, maske kullanmak ve hijyene azami dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hatırlatmalar Sağlık Bakanlığı'na ait ve Vakanlık, bunlara azami riayet edilmezse Yeni Korıonaviürs (COVID-19) salgını için, eskiye dönüş riski uyarısı yapıyor. Çalışma hayatının hareketlenmesi,  güzel. Ancak ve mutlaka koronaviürs süresince hijyene uyulması gerekiyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum