Geçici İstihdam Güvencesi Kimleri Kapsayacak?

Geçici İstihdam Güvencesi Kimleri Kapsayacak?
11 Nisan 2020 - 19:12

Sendikalar Ne Diyor? 

Korona salgını kapsamında işverenlerin işçi çıkarmasının önüne geçecek yasa tasarısı hazırlandı. Sendikalarla paylaşan taslağın önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülerek yasalaşması bekleniyor.

Peki Geçici İstihdam Güvencesinin kapsamı ne olacak? Kimleri kapsayacak? 

İş Kanunu’na eklenecek Geçici İstihdam Güvencesi Maddesiyle, İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü işçi, korona salgın hastalığıyla ilgili tedbirler dolayısıyla 3 ay süreyle iş güvencesinden yararlanacak. Bir başka ifadeyle işçilerin işten çıkartılması 3 ay boyunca yasaklanacak. Bu yasak Cumhurbaşkanı Kararı ile 6 aya kadar uzatabilecek.

Böylece İş Kanunu kapsamında olmayan basın çalışanları ile yine Deniz İş Kanunu kapsamında olan denizciler de geçici istihdam güvencesinden yararlanacaklar. 

Ancak, Geçici İstihdam Güvencesi kapsamındaki işten çıkarma yasağı, İş Kanunu’nun 25 maddesinin ikinci bendine yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle işten çıkarmaya engel olmayacak.

Dolayısıyla bu fiillerden birini işleyen işçi, işten çıkarma yasağı kapsamında olmayacak ve geçici istihdam güvencesinden yararlanamayacak.

TÜRK İŞ: TASLAK YETERSİZ

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ise işten atma yasağına ilişkin kanun taslağının yetersiz olduğunu açıkladı.

Atalay, “Kanun taslağı ile işten çıkartmalar yasaklanmaktadır. Ancak işverene ücretsiz izin yetkisi öngörülmektedir. Bu kabul edilemez niteliktedir. Nakdi ücret desteği de işçilerin geçim şartlarını karşılamaktan uzaktır.” dedi. 

Ergün Atalay, “Taslakla 3 ay süre ile işçi çıkartma yasağı getirilmiştir. Ancak İş Kanunu'nun 25. maddesinin 2. fıkrasında yer alan 'işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı' nedeniyle yapılacak fesihler kapsam dışında tutulmuştur. Bu 3 aylık sürede işveren işçiye ücretsiz izin kullandırabilecektir. Cumhurbaşkanı gerekli görürse fesih yasağı süresini 6 aya kadar uzatabilecektir. Ayrıca yapılan yeni düzenleme çerçevesinde ücretsiz izne ayrılan işçilere ve 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılmış olup işsizlik ödeneğinden istifade edemeyen işçilere, fesih yasağı süresince, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan her gün için 39,24 lira nakdi ücret desteği verilecektir. Bu madde kapsamında verilecek nakdi ücret desteğinden yararlanma süresini 6 aya kadar uzatmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir." ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum