EYT'liler de unutulmamalı!

Koronavirüs salgını, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kamu ve özel kurum ve kuruluşlar, virüsün yayılmasını önlemek için yoğun bir mücadele veriyor.

EYT'liler de unutulmamalı!
15 Nisan 2020 - 17:02
Koronavirüs salgını, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kamu ve özel kurum ve kuruluşlar, virüsün yayılmasını önlemek için yoğun bir mücadele veriyor. Virüs nedeniyle herkesin bildiği gibi yüz binlerce insan ya işsiz kaldı, ya işini kayıp etti, ya da aylık düzenli bir geliri yok. Hazine ve Maliye Yönetimi, ekonomik zorluğa düşen çalışan ve işverenleri ayakta tutmak - en azından asgari ihtiyaçlarını karşılamak için Ekonomik Destek Paketleri açıklıyor- açıklayacak.

EYT'LİLER DE DAHİL OLMALI

Evet, bugün sayıları milyonlarla ifade edilen ve EYT'li olarak bilinen (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)'da zorda. Gerek sosyal medya hesapları üzerinden ve gerekse dernek - platform vb
kurdukları sivil toplum oluşumları üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Evet, EYT'lilerin bazıları çalışıyor olabilir (Ki, onlarda işlerini büyük ihtimal bu dönem kayıp etmişlerdir). Ancak, yaptıkları açıklamalara göre EYT'lilerin büyük bir kısmı işsiz. Emekli olamıyorlar, düzenli bir gelirleri olsun. Ki, bu da çözüm olarak gündeme alınsa, bugünkü maddi - manevi sorunlara kısa vadede çözüm olamaz. Bu nedenle de EYT'lilerde çalışanlar gibi bu zor günlerde gündeme alınıp mutlaka aylık asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek (Kira, gıda, elektrik, su, doğal gaz faturaları vb) bir gelire kavuşturulmalıdırlar.

EMEKLİLİK BEKLİYORLAR

Tabi, EYT'liler yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın en önemli beklentisi, emeklilik haklarına kavuşmak. Bu konu uzun süredir kamuoyu gündeminde tartışma konusu ve konuşulan bir konu. Bugün için olmasa bile (Kamu Yönetimi ağırlıklı olarak ve haklı olarak, Koronavirüse odaklanmış durumda), salgın durulunca ve ortalık sakinleştindiğinde EYT'lilerin emeklilik sorunu gündeme alınıp çözülürse, kanayan önemli bir toplumsal yarada iyileşmiş olacaktır.

SGK DÜNYASI (YORUM HABER)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum