Dijital çağda ebeveyn nasıl olunur? 7 ALTIN kural - Bakanlık hazırladı!

Dijital çağda ebeveyn nasıl olunur? 7 ALTIN kural - Bakanlık hazırladı!
10 Ocak 2021 - 12:03
7 Başlıkta Dijital Önlemler

-Çocukların Görüntülerini ve Bilgilerini Sosyal Medyada Paylaşmayın.

-Çocukları Risklerden Korumak İçin Güvenlik Önlemlerini Alın.

-Suç Teşkil Eden İçeriklerle Karşılaşırsanız, Bildirin.

-Çocukları İnternet Dünyasında Yalnız Bırakmayın.

-Temel Kurallar Koyun ve Rehberlik Edin”

-İyi Bir Dijital Kullanıcı Rol Modeli Olun.

-Sanal Dünyaya Karşı Gerçek Dünya.

-Dijital Mahremiyet.

-Dijital Rehber: 'Rehberde, İnternet ve Yeni Medya Kavramları, Yeni Medya Araçları, Dijital Çağda Ebeveyn Olmak, Çocuk ve Dijital Medya, Çocukların ve Gençlerin İnterneti Kullanma Amaçları, Bilişim Teknolojilerinin Çocuklar İçin Fırsatları ve Riskleri, Çocukları Bilişim Teknolojilerinin Risklerinden Korumak İçin Aileler Tarafından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar, Dijital Oyunlar İçin Kullanılan Derecelendirme Sistemleri, Sosyal Medyada Sık Kullanılan Terimler ve Önerilen Web ve İhbar Adresleri gibi başlıklar yer alıyor'
Rehberi; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hazırladı.
 

HABERİN AYRINTILARI!


7 Başlıkta Dijital Önlemler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların teknolojiyi ve interneti bilinçli, güvenli ve etkin kullanmasına yönelik de bir broşür hazırladı. 81 ildeki bakanlığa bağlı kreşlerde dağıtılan broşüre göre, ebeveynlerin 7 başlıkta alması gereken önlemler şöyle:

“Çocukları İnternet Dünyasında Yalnız Bırakmayın”

Çocuklar dijital ortamda rahatsız edici bir durumla karşılaştıklarında bunu ailesi ya da güvendiği bir yetişkin ile paylaşması gerektiği konusunda bilgilendirilmeli. Çocukların aktif olarak kullandığı siteler, uygulama ve oyunlar bilinmeli. Çocuklarla iletişim halinde olunmalı, onlardaki olumsuz yöndeki değişimler izlenmeli ve gerekli müdahale yapılmalı.

“Çocukları Risklerden Korumak İçin Güvenlik Önlemlerini Alın”

Çocukların kullandığı cihazlarda ve sosyal medya hesaplarında güvenlik ve gizlilik ayarlarına dikkat edilmeli. Lisanslı antivirüs programları kullanılmalı. Dijital ortamlardaki zararlı içeriklerin önüne geçebilmek adına çocukların kullandığı bütün elektronik aletlerde (tablet, telefon, bilgisayar, vb.) güvenli internet hizmeti kapsamında sunulan Çocuk Profili/Aile Profili kullanılabilir. Çocuklara bilinmeyen kişilerden alınan e-postaların açılmaması, internette reklam olarak çıkan bağlantılara tıklanmaması ve bilinmeyen program/dosyaların indirilmemesi gerektiği öğretilmeli.

“Temel Kurallar Koyun ve Rehberlik Edin”

Teknolojik cihazlarla geçirilen süre çocuklarda duruş bozukluğu, dikkat bozukluğu, gelişim geriliği, bağımlılık, obezite gibi sorunlara neden olabileceğinden çocukların dijital ortamlarda geçirdiği zamanın ve yaptığı faaliyetlerin takibi sağlanmalı. Çocukların yaşına uygun, güvenilir ve tavsiye edilen sitelerde vakit geçirmesi sağlanmalı. Çocuklar internette ulaştığı her bilginin doğru olmayabileceği konusunda bilinçlendirilmeli. İnternet ortamında tanımadıkları kişilerle arkadaş olmamaları, herhangi bir görüşme yapmamaları gerektiği öğretilmeli.

“İyi Bir Dijital Kullanıcı Rol Modeli Olun”

Yetişkinler çocuklara teknoloji ve internetin doğru kullanımı konusunda bilgi verirken davranışlarıyla da rol model olmalı.

“Sanal Dünyaya Karşı Gerçek Dünya”

Çocukların dijital ortamlarda geçirdiği zamanı azaltmak için onların farklı sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılması desteklenmeli. Özellikle 3 yaşına kadar çocuklar ekrana maruz bırakılmamalı.

“Dijital Mahremiyet”

Çocuklara internet ortamında hangi bilgileri paylaşabilecekleri, hangilerini paylaşmamaları gerektiği konusunda rehberlik edilmeli. Sanal ortamda özel ve bazı kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerektiği öğretilmeli. Çocuklara sınır koymaları, kişilerin sınırları ve mahremiyeti ihlal eden istekleri karşısında "Hayır" diyebilmeleri öğretilmelidir.

“Çocukların Görüntülerini ve Bilgilerini Sosyal Medyada Paylaşmayın”

Aileler tarafından çocukların sosyal medyada görüntüleri ve özel bilgileri herkesin görebileceği şekilde paylaşılmamalı.

“Suç Teşkil Eden İçeriklerle Karşılaşırsanız, Bildirin”

Broşürde online ortamda çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek ve suç teşkil eden içeriklerle karşılaşıldığında siber@egm.gov.tr , Alo 183 Sosyal Destek Hattına bildirilebileceği bilgisi verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı
Zehra Zümrüt Selçuk: 'Dijital Rehber' hazırladık


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, dijital dünyada çocuklar ve ebeveynleri arasında iletişimin sağlıklı kurulabilmesi için “Dijital Rehber” hazırladıklarını söyledi.

Bilgisayar, akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte çocukların internet karşısında geçirdikleri zamanın arttığını belirten Bakan Selçuk, ebeveynlerin öncelikle dijital dünyayı tanıması, olası risklerin farkında olması, internet ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı konusunda farkındalığının artırılması için çalışma yürüttüklerini söyledi (Kaynak: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı).

SGK Dünyası


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.