"COVID-19 Takip Merkezleri" açılıyor

"COVID-19 Takip Merkezleri" açılıyor
16 Aralık 2020 - 16:45
SGK Dünyası - Sağlık Bakanlığı, COVID-19 geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için "COVID-19 Takip Merkezleri"ni açmaya başladı.

İlk Etapta Ankara ve Eskişehir

Ankara ve Eskişehir'de pilot uygulamalarına başlanan merkezlerin kısa sürede 24 ilde bulunan 30 sağlık bölgesine, daha sonra da tüm yurda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Merkezlerde COVID-19 geçirmiş hastaların varsa hastalığa bağlı komplikasyonları en az iki yıl boyunca takip edilecek ve olsaı sağlık sorunlarına erken müdahale edilecek. Aynı zaman da bu hastalığa yönelik sağlık hizmet kalitesini artırmak için belirlenecek yeni politikalara yönelik çalışmalar yürütülecek. Merkezlerde bilimsel araştırmalara zemin oluşturacak yeni yöntemler de geliştirilecek.

Merkezler tamamen gönüllülük esasına göre davet usulüyle çalışıyor. COVID-19 geçirmiş vatandaşlar aranarak merkeze davet ediliyor ve randevu oluşturuluyor. Kişinin sağlık urumu değerlendirilerek gerek duyulması halinde ilgili uzmanlık alanlarına da yönlendirmeleri yapılıyor. Böylece COVID-19'un uzun dönemli etkileri yakından takip edilerek olası sağlık sorunlarının önüne geçilmiş oluyor.

Tamamen Ücretsiz

Merkezlerde yapılan işlemler için herhangi bir ücret talep edilmiyor.


Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastenesi'nde ise 8 Aralık itibariyle hasta kabulüne başlandı.