COVID-19'a özel proje üretecek girişimcilere...

Koç Üniversitesi: COVID-19’a özel proje üretecek girişimcilerle onlara yatırımda bulunacak şirketleri çevrimiçi buluşturuyor.

COVID-19'a özel proje üretecek girişimcilere...
08 Temmuz 2020 - 18:59

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS’ün İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle kurduğu “KWORKS COVID-19 Ekspres Platformu”, COVID-19’a özel proje üretecek girişimcilerle onlara yatırımda bulunacak şirketleri çevrimiçi buluşturuyor. Bu kapsamda, 6-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yenilikçi çözüm sunan ileri aşama girişimlerle bu çözümlere altyapı, gayri maddi kaynak ve işgücü desteği sağlayabilecek kurumsal şirketleri, kamu kurum ve kuruluşlarını, STK’ları eşleşme etkinliğinde bir araya getiriyor. Platform, COVID-19 salgınının olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik hızlı çözümler geliştiren şirketleri eşleştirecek ve eşleşme sonucu oluşan iş birliği projelerinin hızlandırılmasını sağlayacak.

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS’ün İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle kurduğu “KWORKS COVID-19 Ekspres: Kurum-Girişim İşbirlikleri için Eşleştirme ve Hızlandırma Programı”, COVID-19 salgını süresince ve sonrasında yenilikçi girişimler ve onlara destek olacak paydaşları çevrimiçibuluşturuyor. Proje kapsamında, 40 ileri aşama girişimle 160 büyük şirketin çevrimiçi olarak eşleşeceği ve yeni çözümleri işbirliğinde geliştirecekleri eşleştirme etkinliği düzenleniyor. Yenilikçi çözüm sunan ileri aşama girişimlerle bu çözümlere altyapı, gayri maddi kaynaklar ve işgücü desteği sağlayabilecek kurumsal şirketleri, kamu kurum ve kuruluşlarını veSTK’ları eşleşme etkinliğinde bir araya getiriyor. Çevrimiçi düzenlenen etkinliğin açılış konuşması; Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, ISTKA Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen ve KWORKS Direktörü Dr. Mahmut N. Özdemir tarafından yapıldı.

10 Temmuz’a kadar devam edecek etkinlik sonrası seçilecek en iyi 10 işbirliği projesinin KWORKS’te 1 ay hızlandırılması ve demo günü sunumu yapması sağlanacak. Böylece dayanışma içinde ileri aşama girişimler işlerini ölçeklendirirken, büyük şirketler yeni iş geliştirme ve yatırım imkânı bulacak. 10 Temmuz Cuma günü yapılacak jüri değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 işbirliği projesi ekspres hızlandırma programına katılmaya hak kazanacak. 15 Temmuz - 15 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek ekspres hızlandırma programıyla eğitimler, öğrenme ve planlama toplantıları, mentorluklar ve ilerleme toplantılarıyla proje ürünlerinin son halinin ya da ileri aşama prototiplerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor. 15 Eylül Salı günü çevrimiçi demo gününde, işbirliği proje liderleri olan girişimciler kullanılabilir durumda ticarileşmeye hazır olan ürünlerini/hizmetlerini davetlilere tanıtacak.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde girişimlerle şirketlerin, STK’ların, odaların, birliklerin kamu kuruluşlarının ve yatırımcıların arasındaki işbirliğini kurmak, pekiştirmek ve bunu desteklemek için yapılan bu girişim olağanüstü yerinde. Ülkemizin kalkınması ve yüksek sıçramalar göstermesi için tek yol artık girişimcilik. Bunun için de inovasyon ve yaratıcılık ekosisteminin sonuna kadar insanlara sunulması ve desteklenmesi, serbest düşünme ortamlarının yaratılması gerekiyor. Biz bir araştırma üniversitesiyiz ve ARGE’nin yapıldığı bir ortamda eğitim sunuyoruz. AR-GE’nin “AR” kısmı yani araştırma kısmı son derece önemli. Türkiye’de AR-GE çalışmalarını girişimcilikle yoğuruyor ve üniversite endüstri ilişkilerinin nasıl sürdürülebilir şekilde yürütülebileceğini insanlarımıza benimsetmeye çalışıyoruz. Araştırmacılarımız günümüzde etkisi yüksek araştırmaların disiplinlerarası olduğu gerçeğini temel alıyor, bağımsız araştırmalarını sürdürürken,diğer alanlardaki araştırmacılarla takım olarak çalışıyorlar. Üniversitemiz araştırma alanındaki başarısını yurtdışından aldığı fonlarla da ortaya koyuyor. 

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nin son yıllarda giderek daha çok öne çıkan muazzam başarıları oldu. Önümüzdeki 10 ila 30 yıl içinde en yüksek sosyal etkiye sahip gelişmelerin çoğu tıp, mühendislik, hukuk, sosyal bilimler, fen bilimleri ve idari bilimlerin entegrasyonuyla gerçekleşecek. Etkisini hâlâ sürdüren yeni koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde bunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

KWORKS olarak ise, 2017’de 13 tane girişim sayımız varken şimdilerde ise 34’e ulaşmış durumdayız. 5 ayrı program çerçevesinde devam ediyoruz, şu ana kadar mezun girişim sayımız 93’e ulaşmış durumda. Mentor eğitmenlerle girişimcilik eğitimlerimiz hız kazanarak devam ediyor. Özet olarak, Koç Üniversitesi’nde araştırma geliştirme ve yaratıcılık ortamı KWORKS ile çok güzel örtüşüyor” dedi.

Dr. Özdemir, şöyle konuştu: “KWORKS olarak Koç Üniversitesi’nin güçlü akademik altyapısı ve iş bağlantılarımızın kuvvetli olması nedeniyle çok farklı tipte programları eş zamanlı sunabilen bir merkeziz. Covid-19 sonrası inovasyona olan ihtiyaç arttı. Türkiye’de ve dünyada Covid-19 sürecinde ender görülen iş birliği modelleriyle inovasyon gerçekleştirildi. Başarılı örneklerden biri de Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde Baykar, Arçelik, ASELSAN ve Biosis’in yoğun desteğiyle geliştirilen solunum cihazı' oldu. Biz de bu işbirliğinden esinlenerek KWORKS olarak, sanal ortamda bu tür iş birliklerinin sayısını artırabilir miyiz diye düşündük ve bu platformu kurguladık. Asıl amacı platforma katılan ileri aşama girişimlerin çözümlerini hayata geçirebilmek ve hızlı bir şekilde ölçeklendirmek için ayni destekleri gönüllük esasına göre sağlayan kurumlarla eşleştirmek ve bunların işbirliklerini hızlandırmak. Bu işbirliklerinden kısa vadede beklentimiz insanların kullanabileceği, hayatımızı kolaylaştıracak çözümlere dönüşecek olmaları. İki aşaması var, 6 – 10 Temmuz arası çevrimiçi kurum – girişim eşleşmesi, Slack kanalları üzerinden yapılacak yenilikçi eşleşme modeli. Buradan seçilecek 10 işbirliği projesinin de iki ay KWORKS ile hızlandırılması; seçilmeyen projelere KWORKS’ün tanıtım desteğinin verilerek, kamuyla paylaşılmasını içeriyor. 15 Eylül’de demo günü yapacağız.”

İSTKA Planlama Birim Başkanı Dr. Fatih Pişkin ise, “İstanbul Kalkınma Ajansı olarak, İstanbul’da girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, özellikle yenilikçi ve yaratıcı girişimciliğin yaygınlaştırılması ve girişimcilik ekosisteminin bütün olarak güçlendirilmesi için bugüne kadar birçok çalışma yürüttük. İstanbul’un uluslararası bir girişimcilik merkezi olması, İstanbul’un bir start-up city olması bizim en büyük amaçlarımızdan, hedeflerimizden biri. Önümüzdeki dönemdeki tüm programlarımızı ve çalışmalarımızı bu yönde odaklamaya devam edeceğiz. KWORKS Covid-19 Express tam adıyla kurum girişim iş birlikleri için eşleştirme ve hızlandırma platformu projesi bu noktaya tam anlamıyla hitap eden bir proje oldu. Dolayısıyla böyle bir projeyi de destekliyor olmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Umarız ki bu projemiz ilk olarak hedeflendiği gibi kurumsal firmalarla start-up’lar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine vesile olur” dedi.

SGK Dünyası


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum