Cezayı ödemeyen işlem yapamayacak!

Cezayı ödemeyen işlem yapamayacak!
22 Eylül 2020 - 19:44

Yeni Koronavirüs vakalarında (Yeni hasta sayısı), alınan önlemlere rağmen artış devam ediyor. Yaz sıcaklarının son günleri yaşanıyor. Sonbahar ve kış dönemi var ve insanlar zorunlu olarak daha çok kapalı alanlarda durmak zorunda kalacak. Koronavirüste tam bu ortamları sevdiğinden, uzmanlara göre şimdiden salgın kontrol altına alınmaz ise ya da vaka sayısındaki artış devam ederse kışın salgın için daha zor bir dönem olacak. Ya da kış, virüs için zor geçecek.

MASKE CEZASI ALAN ÖDEMEZSE HİZMET ALAMAYACAK!

Maske takmak, Türkiye genelinde her alanda ve her kes için yasal olarak zorunlu. Maske takmayanlar için 900 TL para cezası v ar ve uygulanıyor. Aynı şekilde; salgın hastalıklarda salgın kurallarına uymamakta hapis cezası var, yasalara göre (2 aydan 1 yıla kadar). İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, bu önemli bilgileri zaman zaman sosyal medya üzerinden kamuoyuna duyuruyor. Buna rağmen bazı kişiler, maske takmamakta ısrar ediyor ya da maske takmayı önemsemiyor. Uygulamaya konan tedbirlerde caydırıcı olmayınca, yeni cezai işlemler uygulamaya konacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yaptığı açıklamaya göre, koronavirüsle (COVID-19) mücadelede yeni bir safyaha girildi. Buna göre; maske ve mekan denetimlerinde ceza kesilenler, bazı kamu kurumlarında işlem yapabilmeleri için bu maske cezalarını ödemeleri gerekiyor. Bu önemli, bir caydırıcı tedbir olacaktır. Çünkü, elektrik faturasından hastane muayenesine kadar kadar günlük hayatın akışında kamu kurum ve kuruluşlarından bir şekilde işlem yapmak gerekiyor. İşte bu noktada, maske cezası almamış olmak ya da alınmış ise cezayı ödemek gerekiyor.

TEK ÇÖZÜM VE KORUNMANIN YOLU: MASKE TAKMAK

Ve fakat; toplumun bütün kesimlerinin koronavirüs salgınını önemseyerek 'maske takması, mesafeye uyması (1,5 metre asgari) ve hijyene dikkat etmesi' gerekiyor. Bu hem bireysel sağlık için hem çevre sağlığı için ve hem de toplum sağlığı için gerekiyor. Çünkü, korona salgınında tek çözüm ve bugün için tek korunma yolu ve yöntemi, 'Maske - mesafe - Hijyen).

Bin 192 YENİ VAKA
Öte yandan Sağlık Bakanlığı, günlük KOVİD-19 (COVID-19) VAKA SAYISINI AÇIKLAMAYA DEVAM EDİYOR. 22 Eylül 2020 tarihli verilere göre Yeni Hasta sayısı bin 692 oldu. İlk vakanın görüldüğü günden bu güne (11 Mart 2020) vaka sayısı ise 306 bin 302 oldu.

YARUM HABER - SGK DÜNYASI

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.