Çay işçileri ve üreticilerinin sorunu çözülmeli!

Çay işçileri ve üreticilerinin sorunu çözülmeli!
23 Nisan 2020 - 13:28

Çay, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinin başında geliyor. Ve çay tüketiminde de dünyada ilk sıralardayız. Güzel olanı da, ihtiyacımız olan çayın tamamını kendimiz üretiyoruz. Ancak Çay Üreticileri, bugünlerde dertli. Yaş Çay toplama dönemi yaklaşıyor ve Koronavirüs salgını var.

ÜRETİCİLERE GİRİŞ YASAĞI
Bilindiği gibi çayda ilk sürgün ürün mayıs ayı içerisinde başlar ve Eylül – Ekim dönemlerinde 3 – 4. ürün alınıp sezon kapanır. Mayıs ayı yaklaşması nedeniyle, il dışında olan çay üreticileri, memleketlerine gitme hazırlığı yapıyor; Çay bahçelerinin bakımı ve ilk ürünü toplamak için. Ancak, çay üretiminin yapıldığı 4 ilde (Rize, Trabzon, Artvin, Giresun) çay üreticilerinin bölgeye gitmesine 4 ilin valilikleri kararıyla yasak getirildi. Aynı yasak üreticiler için çözümede yer veriliyor: Bölgeye gelemeyecek üreticilerin çaylarını akrabaları ya da komşularına toplatmaları, bu mümkün değil ise Vefa Destek Grubu üzerinden çözüm aranması gibi.

İŞÇİLERDE YOK
Okurlardan gelen bazı çözüm talepleri de var. Öncelikle vurgu yapılan; çay kısa dönemde toplanması gereken bir ürün. Bunun için her üretici aynı anda ürünü ÇAYKUR ve özel çay fabrikalarına teslim etmek zorunda. Bu nedenle bölgedeki bir üretici diğer akraba veya komşunun ürünün toplaması çok zor. Bir diğer konu; her yıl Gürcü işçiler bölgeye gelip çay topluyordu (Gürcistan). Koronaviürs nedeniyle bu işçilerde gelemeyecek. Bu nedenle, her çay müstahsili kendi ürününü toplamak zorunda kalacak. Bu nedenle de, başka bir üreticinin çayını toplaması çok zor bir ihtimal. Toplasa bile ürünün bozulma ihtimali çok yüksek (Çay filizinin tazeliğini kayıp etmesi gibi). Bu nedenle de Ürün heba olabilitr.

ÇÖZÜM: ÜRETİCİ – BUDAMA KAYDI OLAN ÇİFTÇİLERE İZİN VERİLMELİ
Çay üreticileri, Koronavirüs salgınına karşın yapılan mücadeleyi desteklediklerini ve alınan tedbirleri savunduklarına özellikle vurgu yapıyor. Hatta, ek çözümde öneriyor üreticiler: Çay müstahsili olmayan kesinlikle bölgeye giriş yapmamalı. Bayram – okul tatili geliyor. Bölgeye akın başlayabilir. Bu konuda sıkı önlem uygulanmalı. Ancak, çay üreticisine için ve ‘Sadece üretici – budama kaydı olanlarla sınırlı’ illerine gidip ürün toplama izni verilmeli. Zaten gidenlerin sağlık kontrolü ve karantina uygulaması olacak. Bunlarda, doğru. Herhangi bir hastalığı olmayan üreticilere de, bahçesindeki ürünü toplamış olacaklar.


Evet, önemli bir konu. Üretici mağdur olmadan ve de koronavirüs salgınıyla mücadele aksatılmadan çay üreticisinin sorununu çözmekte fayda var.

SGK Dünyası


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum