ÇALIŞANLAR: Konu 'WhatsApp Gizlilik İlkeleri' - Ne yapmalı?

ÇALIŞANLAR: Konu 'WhatsApp Gizlilik İlkeleri' - Ne yapmalı?
10 Ocak 2021 - 15:27
ÇALIŞANLAR: Konu 'WhatsApp Gizlilik İlkeleri' - Ne yapmalı

Yorum Haber - SGK Dünyası

Evet Çalışanlar, son günlerin en çok konuşulan konularından birisi, WhatsApp'ın kullanıcılara gönderdiği 'WhatsApp Gizlilik İlkeleri' mesajı oldu. Ve bu konu halen en çok konuşulan konuların başında geliyor ve de cevabı en çok merak edilen soru da 'Ne yapmalı?'

8 Şubat 2021 son Gün


WhatsApp kullanıcılarına attığı mesajla '8 Şubat 2021 tarihine kadar WhatsApp ve Facebook ürün ve hizmetleri için yeni koşullar ve gizlilik ilkelerini KABUL ET butonuna basarak kabul edilmesi' şartı koşuyor ('WhatsApp, Koşullarını ve gizlilik ilkesini güncelliyor', başlığıyla). WhatsApp, whatsApp kullanımına devam edebilmek için bu güncellemelerin kabul edilmesi' hatırlatnası yapıyor. Aksi halde, WhatsApp kullanımı sona erecek. 

Kafalar karışık - 8 Şubat'a kadar beklemek ...


WhatsApp, son dönemin en çok kullanılan uygulamalarından birisi. Türkiye'de milyonlar ve dünyada milyar kullanıyor. Yeni koşulların nasıl uygulanacağı ve de ne yapmak gerektiği konusu henüz tartışılıyor. Endişe duyanlar da var, ve de 'Zaten whatsapp bütün uygulamalarımıza ulaşıyor (Telfon, tablet, bilgisayar vb)' diyerek önemsemeyenler de. Ayrıca, hukukçularda bu konuda görüş beyan etmeye başladılar. Ve de Tüketici Dernekleri konuyu gündemlerine aldılar. 

Aslında 'Evet, kafaları karıştıran' bir konu. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu var ve uygulamada. WhatsApp uluslararası bir uygulama. Bu karmaşık yapıda nasıl bir karar alınacağı ve uygulanacağı henüz net değil. Sadece, kamuoyunda yoğun tartışlıyor.
Bu nedenle de, WhatsApp'ın 'Kabul Et' şartını şimdilik en azından 8 Şubat'a kadar bekletip, yapılan açıklamalara göre bir tavır belirlemek en doğru olan adım olacaktır.