Çalışanlar için zor dönem!

Çalışanlar için zor dönem!
15 Nisan 2020 - 12:05
Çalışanlar için zor dönem!

Koronavirüs salgını en çok ekonomisi vurdu. Üretim yavaşladı, bazı yerlerde tamamen durdu. Ticaret ve esnaf kepenk kapattı. Tabi bu durum en çokta işçileri - yani çalışanları vurdu. Binlerce insan işini kayıp etti - işinden oldu ya da geliri düştü. Ancak, hayat devam ediyor. Başta gıda, kira, elektrik, doğal gaz, su faturaları olmak üzere asgari yaşam için yapılması gereken tüketim ve harcamalar devam ediyor. İşini kayıp eden ya da geliri azalan bir çalışan için  için zor bir dönem anlamı taşıyor.  

İşsizlik Maaşı ve düğer ödemeler
Hazine ve Maliye Yönetimi, işsiz kalan ya da düzenli gelirini kayıp edenler için yeni gelir kapısı - üzerine sistemleri üzerine çalışıyor. Değişik adlarla yapılan - yapılacak destek ödemeleri, azda olsa çalışanlara nefes aldırıyor ya da aldıracak. Ve tabi birde, çalışanların hakkı olan İşsizlik Ödeneği var. Bu da devrede. 

Hızlı ve daha fazla olmalı

Koronavirüs salgını önlemek için insanlara daha çok evde kalınması ve mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması hatırlatması yapılıyor. Ancak, insanlar yukarıda vurgu yapıldığı gibi yaşamak için asgari gıda ve diğer harcamalarını karşılamak için çözüm arayışında. Tam bu noktada işini kayıp eden ya da düzenli gelirini kayıp eden çalışanlara verilecek destekler çok hızlı uygulamaya konulmalı ve bu destekler çalışanların asgari ihtiyaçlarını karşılayacak tutarda olmalı. ve bu zor dönem, çalışanların en az zararla atlatmaları sağlanmalı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum