Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den virüsle ilgili müjde: Haftasonu...

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den virüsle ilgili müjde: Haftasonu...
15 Mayıs 2020 - 13:34
- Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den virüsle ilgili müjde: Haftasonu virüsün bulaşıcılığı zorlaşacaktır

AYRINTILAR
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabından önemli paylaşım yaptı. Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı paylaşımda hafta sonu sıcaklıkların artacağını ve virüsün bulaşıcılığının buna bağlı olarak zorlaşacağını belirtti. Çöl sıcaklarına karşı uyaran Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün paylaşımları şöyle:


- Haftasonu çöl sıcakları geliyor. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır.

- Ancak sıcak hava da sağlığımız için bazı riskler taşımakta. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar, sıcak havalardan çok daha fazla etkilenebilmekte.Sıcak ve güneş çarpmaları yaşanabilir.


- Özellikle, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında, güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan kapalı alanlarda kalınmamalı; ev ve işyeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalı; aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalı.


- Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmeli; alkol ve sigaradan uzak durulmalı; ağır, yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı. Oruç tutanlar terlememek ve sıvı kaybetmemek için çok dikkat etmeli; iftarla sahur arasında bol sıvı almalı.

- Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu, ipek veya ketenden bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli; şapka ve güneş gözlüğü takılmalı.

- Bu durumda kişi hemen soğuk klimalı bir ortama veya vantilatör karşısına taşınmalı; üstü ıslak çarşafla örtülüp, klima maksimum soğukluk ve hızda çalıştırılmalı. Hastaya buzlu su banyosu yapılabilir. Hasta için 112 aranıp acilen hastaneye kaldırılmalı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum