Bakan Koca'dan BIONTECH açıklaması - Anlaşma imzalandı!

Bakan Koca'dan BIONTECH açıklaması - Anlaşma imzalandı!
25 Aralık 2020 - 22:02
SGK Dünyası - Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca BIONTECH  aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca BIONTECH aşısı için bugün 04:30'da anlaşmanın imzalandığını ve aşının yıl sonunda veya Ocak ayı başı gibi gelmesini beklediklerini belirtti.

İşte Bakan Fahrettin Koca'nın paylaşımı;


1) BIONTECH aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini PROF. DR. UĞUR ŞAHİN hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.

2) Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte MART ayı sonuna kadar 4.5 MİLYON doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 MİLYON doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.

3) Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili SORUMLULUK KABUL ETMEK İSTEMEMESİYDİ. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan ONAM ALINACAK.


4) Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında PROF. DR. UĞUR ŞAHİN hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim.