Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin finansal yeniden yapılandırma danışmanı olarak görev aldı!

Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin finansal yeniden yapılandırma danışmanı olarak görev aldı!
19 Ocak 2021 - 22:42
-Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), Türkerler ve Astaldi sponsorluğundaki Proje Şirketi’nin finansal danışmanı olarak 883 milyon Avro tutarındaki proje finansmanı kredilerinin finansal yeniden yapılandırılmasını başarıyla tamamladı.

AYRINTILAR!

Kamu-Özel İşbirliği ('KÖİ') modeli kapsamında hâlihazırda inşaatı devam eden Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Projesi, 1,3 milyar Avro büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük KÖİ modelli hastane projelerinden biri olma özelliği taşıyor. Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), Türkerler ve Astaldi sponsorluğundaki Proje Şirketi’nin finansal danışmanı olarak 883 milyon Avro tutarındaki proje finansmanı kredilerinin finansal yeniden yapılandırılmasını başarıyla tamamladı.

Finansal yeniden yapılandırma işlemi, EY Türkiye Sermaye & Borç Danışmanlığı / Finansal Yeniden Yapılandırma Lideri Orçun Makal ve EY EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Bölgesi Finansal Yeniden Yapılandırma Danışmanlığı ekibinden Raj Apte ve Maurizio Montesi’nin ortak çalışmasıyla yürütüldü. Yeniden yapılandırma sürecinin başarıyla tamamlandığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi

EY Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Bölümü Şirket Ortağı Orçun Makal konuyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: Sermaye & Borç Danışmanlığı / Finansal Yeniden Yapılandırma ekibi olarak deneyimli kadromuz ile birlikte Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin kredilerinin yapılandırılması aşamasında gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Credit Agricole, Deutsche Bank, UniCredit gibi uluslararası finans kuruluşları ile İş Bankası, Akbank ve TSKB gibi Türk bankalarından oluşan toplamda 15’ten fazla yerel ve yabancı banka ve gerekse proje sahipleri ile doğru iletişimi kurarak bir köprü vazifesi gördük. Böylesine uluslararası, zorlu ve çok taraflı bir projede EY’ın global ağı ve bilgi birikiminin de hiç kuşkusuz pozitif katkıları oldu. 883 milyon Avroluk kredinin yeniden yapılandırılmasının, ülkemiz ekonomisine ve tüm paydaşlara hayırlı olmasını dilerim.'

Etlik Projesi'nin yeniden yapılandırılmasında Proje Şirketi

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan EY Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya (CESA) Bölgesi Yeniden Yapılandırma Başkanı Raj Apte: Dünyanın en büyük KÖİ modelli hastanelerinden biri olarak Türk Hükümeti için oldukça önemli olan Etlik Projesi'nin yeniden yapılandırılmasında Proje Şirketi’ne yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Geliştirdiğimiz çözüm önerisi, bölgedeki diğer benzer projelerdeki potansiyel sorunları çözmenin önünü açıyor.

SGK Dünyası