3 ay sonraya şimdiden hazırlanmak gerekiyor!

3 ay sonraya şimdiden hazırlanmak gerekiyor!
07 Mayıs 2020 - 04:53

3 ay sonraya şimdiden hazırlanmak gerekiyor!

ANALİZ - SGK Dünyası


Evet, 3 ay sonrasına şimdiden hazırlanmak gerekiyor. Çünkü; Yeni Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle 3 ay sonraya ertelenen taksitlerin – harcamaların (Bireysel krediler, kredi kartı ekstreleri, taksitler vb), ödemeleri başlayacak. Ve tabi, bu ödemeler öncekilere göre biraz daha fazla olacak. Çünkü, bankalar ertelenen kredilere – harcamalara ek faiz yansıttı.

ÖDEMELER ERTELENDİ

Çalışanlar için en önemli konu, düzenli gelirlerinin (Maaş – Ücret) olması ve bununda düzenli ödenmesidir. Ancak koronavirüs salgını beklenmedik şekilde dünya ekonomilerini ve tabi Türkiye ekonomisini vurdu. Virüs salgınını önlemek için insanlar mümkün olduğunca evde kaldı. Okullar, üniversiteler kapandı. Hal böyle olunca da tüketim durdu. Tüketim durunca da üretim zorunlu olarak durdu. Ve üretimin durması da bir anda yüz binlerce insanın işsiz kalmasına neden oldu. Milyonlarca insanın düzenli gelirlerinin geçicide olsa sonlanmasına neden oldu. Bu zor dönemi aşmak için de, çalışanların harcamaları bankalar tarafında 3 ay ötelendi, ek maliyet yansıtılarak. Kısa sürede olsa insanlar, kredi – kredi kartı ödemesinde kurtulmuş oldu.

ÇALIŞMA HAYATI NORMALE DÖNMELİ

Koronavirüs salgını azalarak devam ediyor. Ancak, salgın riski devam ettiği içinde günlük hayat hızlı bir şekilde normale dönemiyor. Şirketler, iş yerleri kademeli ve kontrollü olarak 11 Mayıs itibariyle açılmaya başlıyor – açılıyor. Bu sevindirici bir durum. Çünkü, aynı zamanda salgında da iyileşme olduğu anlamı taşıyor. Ve bir bu kadarda önemli olan, insanlar işlerine dönüyor, üretim – tüketim başlıyor. Bu dönemdeki sürecin hızlı olması ve işini kayıp edenlerin bir an önce işine kavuşmaları çok önemli. Çünkü, 3 aylık dönem için ertelenen ödemeler yeniden başlayacak. Bunlar içinde çalışanların bir geliri ve de iş yerlerinin – fabrikalarında bir kazancı olması gerekiyor. Bu süreç ve ekonomik denge ne kadar hızlı düzelirse, 3 aylık ertelenen ödemeler içinde o kadar rahatlama sağlanacaktır.

Bu nedenle çalışanlar – tüketiciler, 3 ay sonra başlayacak ertelenen ödemelere ‘zor alsa’ şimdiden hazırlanmak gerekiyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum